CV

KAMERATYÖT

2019    Pientä Laittoa / Jennika / Ohj. Lauri Nurkse (Zodiak Finland Oy)

2019    Suomalainen Kirjakauppa / Ohj. Lauri Nurkse (Otto Tuotanto Oy)

2019    Karppi 2 / Autonainen / Ohj. Rike Jokela (Dionysosfilm Oy)

2019    LetsGo / Ohj. Jesse Haaja (Haaja Oy) 

2019    Jättekiva 2 / Iina / Ohj. Niklas Lindgren (Zodiak Finland Oy)

2018    Syke 5 / Kiira / Ohj. Taavi Vartia (Yellow Film & Tv)

2018    Onnela 2 / Hinni / Ohj. Jaakko Saariluoma (Zodiak Finland Oy)

2018    Modernit Miehet / Memmu / Ohj. Jäppi Savolainen (Moskito Television Oy)

2018    Fazer / Ohj. Lauri Nurkse (Front Desk Oy)

2017    Ratamo / Katri Heino / Ohj. Veikko Aaltonen (Moskito Television Oy)

2017    Tikkurila /  Ohj. Petteri Summanen (Zodiak Finland Oy)

2017    Miami / Mirkku / Ohj. Zaida Bergroth (Helsinki-filmi Oy)

2017    Presidentti / Malla / Ohj. Lauri Nurkse (Zodiak Finland Oy)

2017    Urtikaria / Yritysvideo / Urtikaria / Ohj. Jupe Louhelainen (Twisted Films Oy)

2016    Granlund / Yritysvideo /  johtaja & voiceover / Ohj. Jesse Haaja (Granlund Oy & Haaja Oy)

2016    Downshiftaajat 2 / Hertta / Ohj. Taavi Vartia (Yellow Film & Tv)

2015    Roba / Katri / Ohj. Aleksi Mäkelä (Yellow Film & TV)

2015    Saarioinen / Ohj. Teemu Niukkanen (Hazan & Partners Oy)

2015    Saarioinen / Ohj. Björn Sjöblad (Hazan & Partners Oy)

2010    Salatut Elämät / Pauliina Holkkonen / Ohj.Pepsi Stranberg (FremantleMedia Finland Oy)

2010    I Love My Job /  Tiina -pääosa / Ohj. Tellervo Kalleinen

2008    Speakeasy! / Susku –pääosa / Ohj. Juha Kuoppala (TTVO)

2007    Sanansaattaja / Kaisa / Ohj. Timo Puustinen (Coppersky Oy)

2007    Heikko Tuuli / Jaana / Ohj. Mikko Saviniemi (LAMK Muotoiluinstituutti)

2006    Pyhä Arki / Asta / Ohj. Antti Rautava (LAMK Muotoiluinstituutti)

2006    Nuoruuden Ylistys / Minerva –pääosa / Ohj. Emilia Hyvönen (LAMK Muotoiluinstituutti)

2003    Robin Cosmos / Musiikkivideo / pääosa / Ohj. Hanna-Mari Karhinen

TEATTERITYÖT

2019             Hämeenlinnan Teatteri / Gabriel, tule takaisin! / Raili / Ohj. Jukka Keinonen

2019             Hämeenlinnan Teatteri / Kahvi Mustana / Lucia Amory / Ohj. Olka Horila

2018             Teatteri Perikunta / Mistä Nyt Tuulee / useita rooleja / Ohj. Viivi Saarela, Kor. Pekka Hiltunen

2017             Ryhmäteatteri / Seitsemän Veljestä / Riivattu / Ohj. Kari Heiskanen, Kor. Kirsi Karnelius

2016-2017    No Fear Agency (kiertue-esitykset) / Rocky Horror Show / Columbia / Ohj. Sami Saikkonen, Kor. Sonja Sorvola

2015             Hämeenlinnan Uusi Kesäteatteri / Syntipukki / Irja Salo / Ohj. Mikko Kivinen

2014             Helsingin kaupunginteatteri / 39 askelta / Pamela, Annabella, Margaret / Ohj. Mikko Kivinen

2013-2014    Lahden kaupunginteatteri / Kurtilla keittää / Fatima / Ohj. Marielle Eklund-Vasama

2013-2014    Iltama (kiertue-esitykset) / PARISUHDETTA –vai pari suhdetta? Ohj. Otto Kanerva 

2013             Omatuotanto / Apurahatuotanto (P-H Kulttuurirahasto) / Ympyrät -esitys Lahden vanhainkodeissa

2013             Rapion Mylly Teatteri / Kerran Vielä / Mervi Ylisuvanto ja Riel / Ohj. Erkki Saarela

2012-2013    Iltama (kiertue-esitykset) / Syntipukki / Irja Salo / Ohj. Mikko Kivinen

2011-2013    Nukketeatteri Niveltämö (kiertue-esitykset) / Krokotiili Gena ja hänen ystävänsä / Ulla ja Anjuta / Ohj. Markus Karekallas

2012             Riihimäen Teatteri / Myöhästynyt hääyö / Kaija / Ohj. Taru Kivinen

2012             Riihimäen Teatteri / 39 askelta / Annabella / Pamela / Margaret / Ohj. Panu Raipia

2011-2012    Riihimäen Teatteri / Tankki Täyteen / Ulla / Ohj. Viivi Saarela

2011             Riihimäen Teatteri / Tarpeettomia Ihmisiä / Sonja / Ohj. Aleksander Andria

2011             Rapion Mylly Teatteri / Syntipukki / Irja Salo / Ohj. Mikko Kivinen

2011             Riihimäen Teatteri / Syntipukki / Irja Salo / Ohj. Mikko Kivinen

2009             Teatteri Eurooppa Neljä / Olavi Virta / Eeva / Ohj. Heikki Paavilainen, Kor. Aleksi Seppänen

2008-2009    Hämeenlinnan Teatteri / Villit Vuodet / tanssija -ensemble / Ohj. Heikki Paavilainen, Kor. Jouni Prittinen

2007-2008    Lahden kaupunginteatteri / Cats / tanssija -ensemble / Ohj. Tiina Brännare, Kor. Reija Wäre

2006-2007    Lahden kaupunginteatteri / Piukat Paikat / tanssija -ensemble / Ohj. Mikko Kivinen, Kor. Virve Varjos

2006-2007    Nukketeatteri Niveltämö / Krokotiili Gena ja hänen ystävänsä / Ulla ja An Juta / Ohj. Markus Karekallas

2005-2006    Teatteri Vanha Juko / Minä olen Adolf Eichmann / Taru Ihatotta ja juutalainen / Ohj. Jari Juutinen

2004-2005    Teatteri Vanha Juko / Jääkuvia / tytär / Ohj. Jari Juutinen

2003-2004    Teatteri Vanha Juko / Lahti! eli totuus suomesta / aktivisti / Ohj. Janne Saarakkala

ÄÄNITYÖT

2004-2019    Äänimainoksia / Dictum, Miracle Sound, Silencio, Popular, Digiland, Radio Voima (98,6)

2017-2019    Dubbaus / SDI Media

2010             Juontaja / Walimon parhaat pikkujoulut

2010             Juontaja / Radio Voima (98,6)

2008-2010    Juontaja / Lahden Urkuviikot

1999-2001    Juontaja / Kauppakeskus Trion karnevaaliviikot

KOULUTUS

2004-2009    Musiikkiteatterilinja / Musiikki- ja draamainstituutti LAMK

2002-2003    Teatterilinja / Lahden Kansanopisto

2000-2001    Puheviestinnän appro / Jyväskylän avoin yliopisto

KURSSIT

2017    Ilmaisuverstas / Kameranäytteleminen (Mika Kurvinen)

2016    Ilmaisuverstas / Chekhov -tekniikka (Marjo-Riikka Mäkelä)

2016    Ilmaisuverstas / Klassikkopaja (Lauri Maijala)

2016    Suomen näyttämötaisteluyhdistys / kamerataistelu (Oula Kitti & Robban Follin)

2016    Ilmaisuverstas / Meissner -workshop (Vera Kiiskinen)

2016    Teak / Performing with visual media / Kuva vastanäyttelijänä (Esa Illi ja Kimmo Karjunen)

2015    Teak / Valo ja ääni vastanäyttelijänä (Mika Lehtinen, Ina Niemelä, Juhani Liimatainen)

2015    Teak / Helsingin freelancenäyttelijät ry ja ELO / Casting (Mari Rantasila)

2014    Teak avoin / Näyttelijälähtöisen harjoittelun työpaja (Taisto Reimaluoto, Outi Condit)

2014    Sukset Ristiin Susirajalla / Tanssileiri ammattilaisille (mm. Sonya Lindfors)

2014    Ilmaisuverstas / Elokuvanäytteleminen (Saara Cantell)

2013    Suomen näyttämötaisteluyhdistys / Näyttämötaistelututkinto –miekat (Oula Kitti)

2013    Osaattori / Taiteilijana vanhustyössä -koulutus (Jaana Laalo)

2012    Ilmaisuverstas / Kameranäytteleminen (Hanna Maylett)

2012    Ilmaisuverstas / Kameranäytteleminen (Mari Rantasila, Teppo Airaksinen)

2010    Teatrn Piesn Kozla (Puola) / Fyysinen näyttelijäntyö (Gabriel Gavin)

2009    Teak avoin / Kameranäytteleminen (Timo Torikka, Teijo Eloranta) 

2007    Sukset Ristiin Susirajalla / Tanssileiri ammattilaisille (mm. Ari Numminen)

ERIKOISTAIDOT

Laulu: mezzo-sopraano, tanssi, stepin alkeet, nukettaminen, valokuvaus, juontaminen, näyttämötaistelu, miekkailun alkeet

LUOTTAMUSTOIMET

2018-    Näyttelijäliiton hallituksen varajäsen

2018-    Näyttelijäliiton valtuuston jäsen

2017-    Ilmaisuverstaan hallituksen puheenjohtaja